Välkommen tillbaka

Citrix-User-Group-Sweden-logo

Välkommen tillbaka i Citrix User Group nordiska familjen Sverige!

Ruotsin Citrix käyttäjäyhdistys käynnistyy uudelleen lähes päivälleen kymmenen vuoden tauon jälkeen.

Hankkeen takana on Kent Söderlund, Sales Manager Nordic IGEL Technology, sama mies kuin edellisellä kerrallakin vuonna 2004. Söderlund kertoo edellisen hankkeen kaatumisen syynä olleen liian tiukka kytkös Norjan Citrix käyttäjäyhdistykseen. Koko toimintaa johdettiin tiukasti Norjasta ja jäsenmaksut olivat liian korkeat useimmille. Tällä kertaa toiminta tapahtuu ruotsivetoisesti ja kuluitta.

Käyttäjäyhdistys on tarkoitus perustaa virallisesti 18. marraskuuta Bålstan Aronsborgissa järjestettävän TUG- konferenssin yhteydessä, mutta asia vuoti julkisuuteen Citrixin ruotsin maajohtajan Daniel Lindkvistin paljastettua asian Ruotsin Citrix Mobility -tapahtumassa.

Perustettavalla yhdistyksellä on kasassa jo 40 jäsentä jotka ovat rekisteröityneet yhdistyksen sivuilla . Lisää kannattajajoukkoa löytyy yhdistyksen Facebook sivuilta.

Yhdistyksen on tarkoitus järjestää valittujen toimittajien johdolla noin kerran kuukaudessa syväteknisiä sessioita ja kerran vuodessa suurempi konferenssi.

Suomen Citrix käyttäjäyhdistys on lähettänyt terveisensä Ruotsiin.


27.10.2014 Liekovuo